Results

Results

Results

SUPREME CHAMPIONSHIP AWARDS

1978    T Stevenson, Willow Hall, Thorney, Peterborough

1979    T Stevenson, Willow Hall, Thorney, Peterborough

1980    T Stevenson, Willow Hall, Thorney, Peterborough

1981    G Easton, Engine Farm, Wisbech Road, Coates, Peterborough

1982    Proctor Bros (Wingland) Ltd., Lighthouse Farm, East Bank, Sutton Bridge, Spalding, Lincs

1983    P C Bath Ltd.& High Barns Piggeries, Roxton Park, Roxton, Bedford

1984    Proctor Bros (Long Sutton) Ltd., Onslow Farm, Long Sutton, Spalding, Lincs

1985    Proctor Bros (Long Sutton) Ltd., Onslow Farm, Long Sutton, Spalding, Lincs

1986    J A Clayton Ltd., Wyndmere, Steeple Morden, Royston, Herts

1987    Proctor Bros (Long Sutton) Ltd., Onslow Farm, Long Sutton, Spalding, Lincs

1988    Proctor Bros (Long Sutton) Ltd., Onslow Farm, Long Sutton, Spalding, Lincs

1989    G R & P Easton, Engine Farm, Wisbech Road, Coates, Peterborough

1990    Proctor Bros (Wingland) Ltd., Lighthouse Farm, East Bank, Sutton Bridge, Spalding, Lincs

1991    Proctor Bros (Wingland) Ltd., Lighthouse Farm, East Bank, Sutton Bridge, Spalding, Lincs

1992    James Sutton Farming Co Ltd., Hill Farm, Thorney, Peterborough

1993    Proctor Bros (Wingland) Ltd., Lighthouse Farm, East Bank, Sutton Bridge, Spalding, Lincs

1994    Babraham Farms (Cern), Home Farm, Babraham, Cambridge

1995    Peter Squire, Bassmead Manor, Staploe, St Neots, Huntingdon, Cambs

1996    Andrew G Hay, Caudwell Farms, Holbeach St Matthews, Holbeach Marsh, Lincs

1997    Andrew G Hay, Caudwell Farms, Holbeach St Matthews, Holbeach Marsh, Lincs

1998    C W Parker (Wainfleet) Ltd., The Grange, Wainfleet, Skegness, Lincs

1999    C W Parker (Wainfleet) Ltd., The Grange, Wainfleet, Skegness, Lincs

2000    Gidding & Upton Farms, Upton, Peterborough

2001

2002    John Saul Ltd, Leverton, Boston

2003    Proctor Bros, 3 Tydd Low Road, Long Sutton, Spalding, Lincolnshire.

2004

2005

2006    R W Beaty & Sons, Westfield Lodge, Finedon, Northants

2007    Russell Smith Farms, College Farm, Cambridge

2008    Croxton Park Partnership, St Neots, Cambridgeshire

2009    Bartlow Estate, Bartlow, Cambridge

2010    Russell Smith Farms, College Farm, Cambridge

2011    Trumpington Farm Company, Church Farm, Cambridge

2012    Babraham Farms (CERN), Cambridge

2013    Russell Smith Farms               Farm Champion Awards (Best out of last 4 years)

2014    Martin Jenkins, Little Grove, Boxworth, Cambridge

2015    William Gribbon, Heygate Farms, Swaffham, Norfolk

2016    Andrew Crossley, Thurlow Estate Farms, Suffolk

 

SUPREME COUNTRYSIDE MANAGEMENT AWARD (INTRODUCED IN 1996)

 1996    Edward Darling, Greys, Royston, Herts

1997    Malcolm Smith, North End Farm, Swaton, Sleaford, Lincs

1998    David Pain, Rushton Hall Farm, Rushton, Kettering, Northants

1999    Edward Darling, Greys, Royston, Herts

2000    Davies & Davies, Home Farm, Haynes, Bedford

2001

2002    Nicholas Watts, Vine House Farm, Deeping St Nicholas

2003    J & C Farms Ltd, Hall Farm, Gayton, Kings Lynn, Norfolk

2004

2005

2006    Nicholas Watts, Vine House Farm, Deeping St Nicholas

2007

2008    Nicholas Watts, Vine House Farm, Deeping St Nicholas

2009    Croxton Park Partnership, St Neots, Cambridgeshire

2010    Andrew Brown, Fairchilds Lodge, Market Harborough

2011    Croxton Park Partnership, St Neots, Cambridgeshire

2012    J W Pitts, Mears Ashby, Northamptonshire

2013    N/A Farm Champion Awards

2014    Trumpington Farm Company, Cambridge

2015    David Felce, Midloe Grange Farm, Southoe, St Neots

2016    CR & CA Jacobs, Moor Farm, Newborough, Peterborough

Young Farmer Class (Introduced in 2014)

 2014    Tom Few, White House Farm, Huntingdon, Cambs

2015    Tom Mead, Lynchets Farm, Royston, Herts

2016    Tom Mead, Lynchets Farm, Royston, Herts